poniedziałek, 21 lutego 2011

Skoki spadochronowe w Polsce

W Polsce mamy dwa typy miejsc, w których można wykonywać skoki spadochronowe. Pierwszym typem takich miejsc są aeroklub regionalne, znajdujące się na lotniskach trawiastych w pobliżu miast, dawnych wojewódzkich. Takie miejsca dawniej szkoliły w zakresie skoków spadochronowych, dziś jeden z nich szkolą dalej a inne nie. Szkolenia w takich miejscach dokonywane są dość archaiczną metodą "na linę" z samolotów, które nie wznoszą się na zbyt duże wysokości i palą dużo paliwa - Antonov AN2. Reasumując aeroklub regionalne to dość archaiczne miejsca, w których możemy wyszkolić się na skoczka spadochronowego. Nawet po wyszkoleniu możliwość wykonywania ciekawych, wysokich a zarazem dużej ilości skoków w aeroklubach jest marna.

Spadochronowe strefy zrzutu:
Nazwa "strefy zrzutu" wzięła się z amerykańskiej nazwy "drop zone". Strefa zrzutu to po pierwsze komercyjne miejsce w którym można skoczyć ze spadochronem. Po pierwsze może w takim miejscu skoczyć dowolna osoba w tak zwanym tandemie czyli wykonując skok z instruktorem.
Szkolić się także mogą osoby chcące zostać skoczkiem poprzez szkolenia AFF. Co więcej szkolenia takie na strefie spadochronowej są bardzo efektywne.
Ostatecznie spadochronowa strefa zrzutu to miejsce oferujące możliwość skoków dla osób mające licencje (świadectwo kwalifikacji) i będące samodzielnym skoczkiem. Osoby takie mogą na strefie wykonywać dość dużą ilość skoków. Skoki spadochronowe na strefach zrzutu wykonywane są zawsze z 4000 metrów.

Strefy spadochronowe w Polsce:
W naszym kraju mamy kilka stref spadochronowych. Rynek ten cały czas się rozwija. Obecnie można skakać na strefach w Chrcynnie koło Nasielska, Przasnyszu, Włocławku, Piotrkowie Trybunalskim, Ostrowie Wielkopolskim i Włocławku.