poniedziałek, 21 lutego 2011

Bezpieczeństwo skoków

Bezpieczeństwo skoków spadochronowych to bezsprzeczny priorytet w sporcie spadochronowym. Jest to zdecydowanie najważniejszy element szkolenia spadochronowego a także corocznego sprawdzania wiedzy każdego skoczka spadochronowego. Każdy skoczek powinien przestrzegać pisanych i bardzo sprecyzowanych zasad co do bezpieczeństwa swojego podczas skoku ale także innych osób znajdujących się w powietrzu i na ziemi.

Bezpieczne skoki

Skoki spadochronowe to zdecydowanie bezpieczna dyscyplina sportu i nikt nie powinien się obawiać ich wykonywania. Wielu skoczków na świecie jak i w Polsce ma za sobą tysiące, czasem nawet dziesiątki tysięcy skoków bez nawet najmniejszych uszczerbków na zdrowiu. Jak to możliwe? Bezsprzecznie najważniejsze jest aby stosować się do zasad bezpieczeństwa i używać do skoków dobrego i sprawdzonego sprzętu.

Jakie elementy sprzętu odpowiedzialne są za bezpieczeństwo

Każdy zestaw do skoków spadochronowych składa się z pokrowca spadochronowego, spadochronu głównego, spadochronu zapasowego oraz automatu spadochronowego. To właśnie od czasu, gdy zaczęto stosować automaty spadochronowe bardzo wzrosło bezpieczeństwo w tym sporcie. Automat, to urządzenie, które w momencie nie otwarcia przez skoczka głównego spadochronu samodzielnie otwiera spadochron zapasowy ratując skoczkowi życie.